Často kladené otázky

 

Budem mať hypotéku pri využití maklérskych služieb drahšiu?

Existujú zažité mýty, že pokiaľ si necháte hypotéku vybaviť cez sprostredkovateľskú spoločnosť (makléra, agentúru atď.), budete ju mať drahšiu, než keby ste si ju vybavili sami priamo v banke. Banky predsa vyplácajú makléra províziami a logicky by sa teda o tieto provízie mala nejakým spôsobom navýšiť, resp. zdražiť i hypotéka pre klienta. Ale skutočnosť je úplne iná. Banky práve vďaka práci maklérov ušetria nemalé náklady kvôli tomu, že nepotrebujú toľko svojich špecializovaných zamestnancov a že im makléri ušetria veľké množstvo času pri kompletizácii hypotekárneho prípadu - banka dostane kompletne pripraveného klienta. Banky tiež kvôli maklérom nemusia vynakladať tak obrovské sumy na reklamu, pretože rozdelia finančné prostriedky medzi maklérov, ktorí im za túto odmenu sprostredkujú klienta. Práve tento variant je pre banky oveľa úspornejší ako klasická reklamná cesta, pretože vyplácajú provízie za klienta, ktorý si hypotéku priamo vezme. To je samozrejme omnoho výhodnejšie, než vydať peniaze na reklamu a potom čakať na to, kto príde. Preto banky, teda kvôli časovým, personálnym a reklamným úsporám nevydávajú peniaze navyše a preto sa hypotéka klientovi nebude pri využití maklérskych služieb nijako zdražovať..

Nahor

 

Sú vaše služby naozaj zdarma?

Áno sú. Neexistujú žiadne skryté platby ani poplatky. Ako bolo vysvetlené v predchádzajúcom článku, maklérske spoločnosti sú platené bankami za odvedenú prácu pri kompletizácii hypotekárneho prípadu. Maklérska spoločnosť je vo svojej podstate externé hypotekárne špecializované pracovisko banky (resp. viacerých bánk zároveň). Preto klient nemusí nič platiť..

Nahor

 

Akú mám záruku, že dostanem ako klient najvhodnejšie riešenie?

Mnoho ľudí, napr. z rád Vašich známych alebo i Vás samotných mohlo mať nepríjemné skúsenosti s rôznymi poradcami, ktorí sa ich snažili presvedčiť, že práve táto banka (či poisťovňa) je najlepšia, argumentovali neustále tak, aby klienta dostali do tej či onej banky, kam chcú práve oni a nie tam, kde je to pre klienta najlepšie. Takéto správanie vzniká z dôvodu toho, že jednotlivci alebo menšie a menej kvalitné hypotekárne firmy 1. nespolupracujú so všetkými bankami a preto Vám musia predať to, čo majú v ponuke a 2. sa riadia tým, od akej banky dostanú najvyššie provízie. Áno, je to veľmi smutné, ale býva tomu tak. Preto vo výbere správneho makléra je treba pozerať na to, s koľkými bankami spolupracuje a či má spoločnosť dobré meno.

1. Hypotekárny maklér je odmeňovaný nezávisle na zvolenej banke, teda rozhodovanie o výbere banky nie je zaťažené jeho finančným prospechom.
2. Klient od makléra dostane ponuky všetkých relevantných hypotekárnych bánk a o výbere banky tak rozhodne len vhodnosť tej či onej ponuky, o čom sa klient bude môcť sám presvedčiť.
3. Maklér je motivovaný vždy nájsť riešenie, a preto pokiaľ je Vaša situácia zložitejšia, máte garanciu, že riešenie pre Vás bude intenzívne hľadané a pokiaľ bude existovať, bude nájdené.
Nahor

 

Aké doklady potrebujem predložiť banke pri vybavovaní hypotekárneho úveru?

Predkladané doklady pre banku sa líšia prípad od prípadu a nedá sa vytvoriť univerzálny zoznam. Doklady uvedené nižšie sú najčastejšie predkladané doklady.

1. identifikačný doklad (občiansky preukaz),
2. potvrdenie o príjme od zamestnávateľa (každá banka má svoje samostatné tlačivo)
3. znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti. Viac o znaleckom posudku sa dočítate TU. Ak je kupovaná nehnuteľnosť iná ako zakladaná, je potrebné predložiť list vlastníctva ku kupovanej nehnuteľnosti
4. kúpna zmluva alebo zmluva o budúcej zmluve, poprípade iný doklad ktorý jasne preukáže účel úveru
5. list vlastníctva pôvodného a neskôr aj nového vlastníka
6. návrh na vklad záložného práva v prospech banky
7. zaplatená poistná zmluva k nehnuteľnosti (každá nehnuteľnosť zakladaná v prospech banky musí byť poistená)
Nahor

 

Náklady a poplatky spojené s refinancovaním hypotéky.

Náklady spojené s refinancovaním hypotekárneho úveru možu byť rôzne a preto uvediem len najčastejšie prípady. Pri refinancovaní alebo konsolidácii úverov je potrebné brať všetky tieto náklady do úvahy.

    • 66 Eur - navrh na vklad záložného práva pre novú banku. V prípade, že refinancujete hypotéku v tej istej banke, nie je potrebné podávať ani návrh na vklad.
    • Poplatok za vypracovanie znaleckého posudku. V mnohých prípadoch banky akceptujú aj staršie znalecké posudky ktoré boli vypracované pri vyplácanej hypotéke takže je možné, že nový znalecký posudok nebudete potrebovať.
    • Poplatky za predčasné splatenie hypotekárneho alebo spotrebného úveru. Poplatky za predčasné splatenie sú v bankách rôzne a treba si na vyplácanom hypotekárnom alebo spotrebnom úveru zistiť presnú výšku poplatku. Najčastejšie sa refinancujú hypotéky pri ukončení doby fixácie a vtedy je jednorázové splatenie bez poplatku.
    • Poistenie nehnuteľnosti a nasledujúca vinkulácia v inej banke.

Nahor

 

Je možné brať hypotéku alebo spotrebný úver bez manžela alebo manželky?

Je nutné rozlišovať či sa jedná a spotrebný úver alebo hypotéku.

    • V prípade, že sa jedná o hypotekárny úver, musia mať manželia riadne zrušené BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Ak nemajú BSM zrušené, musia obaja figurovať v úverovom vzťahu. Ak jeden z manželov nadobudol nehnuteľnosť pred uzavretím manželstva, može dostať na nehnuteľnosť hypotéku aj bez manžela, manželky.
    • V prípade, že sa jedná o spotrebný úver, je možné ho získať aj bez manžela, manželky.

Nahor

Aktuálne kampane

V súčastnej situácii na úverovom trhu je možné získať úrokovú sadzbu už od 0,4%. Väčšina bánk poskytuje hypotéku bez poplatku. Všetky akčné ponuky bánk vám porovnáme a ukážeme transparentne všetky podmienky. Kontaktujte nás a my pre Vás vyberieme na trhu ten najnižší úrok.

Kontaktujte nás.

Kontakt

Telefón: +(421)904 803 697, +(421)904 677 891

Adresa: Daniela Dlabača 2, 010 01 Žilina

E-mail: info@uveryapoistenie.sk

Obchodné meno: Translator, s.r.o., Deň zápisu: 19.03.2009

Otváracie hodiny: pondelok - piatok, 9:00 - 16:00 hod.